Merhaba sevgili Coreanna okurları , bugün sizlerle hepimizin korkulu rüyası olan sivilceler ve siyah noktalar hakkında biraz konuşmak istiyorum.

Sivilce-Siyah nokta nedir ? Oluşumunu nasıl engelleriz ?

Ergenlik dönemi veya sonrasında her yaş grubunda, kadın ve erkeklerde görülebilen bir cilt hastalığıdır. Kıl folikülünün keratin ve bakteriler ile dolup şişmesi ile oluşan kabarıklıklardır. Siyah noktada ise kıl folikülleri yağ ile aşırı dolup şişer. Keratin birikimi gözeneği tıkar ve komedon(siyah nokta) oluşur. Sivilceler ve siyah noktalar genelde yüz, göğüs ve sırtta görülür ve daha çok cildi yağlı kişilerde oluşur. Sivilceler cildin gözeneklerinde kir ve yağın birikmesi ile öncelikle siyah nokta olarak başlar ve bu bölgeler iltihaplanırsa akneye dönüşürler.

Sivilceler ve siyah noktaların oluşumunu engellemek için öncelikle cildimizin temizliğine çok özen göstermeliyiz. Cildimizi sabah-akşam düzenli olarak cilt tipimize uygun Coreanna temizleme ürünü ile yıkamalı ve ardından mutlaka yine her cilt tipine uygun olan AHA/BHA etkili Coreanna Peeling Toner ile temizleme işlemimizi tamamlamalıyız.

Toniğin önemi burada çok büyük çünkü biliyorsunuz ki sivilce ve siyah noktalar genişlemiş gözeneklerin dolması ile oluşur. Bu yüzden sürekli cildimizi yağ ve kirden arındırıp ardından toniğimizle, temizlediğimiz gözenekleri sıkılaştırmalıyız. Ne kadar sıkı gözenek o kadar temiz bir cilt diyebiliriz.

O zaman sizlere özet olarak şunu diyebilirim. Cildimizi her gün düzenli temizliyoruz ve bol bol suyumuzu tüketiyoruz. Bir de not olarak lütfen hem bedenimizin hem de vücudumuzun sağlığı için yağlı besinler tüketmiyoruz.

Bir sonraki yazılarımızda görüşmek üzere..


-Elif Yalçuva