Hyalüronik asit nedir ve ne işe yarar?

Son zamanlarda adını sık sık duymaya başladığımız hyalüronik asit nedir?

Hyalüronik asit cildin ve dokuların iyi yağlanmasına, nemli kalmasına yardımcı olan bir maddedir. Yani bir nemlendiricidir. Aynı zamanda kozmetik sektöründe adını en sık duyduğumuz içeriklerden biridir . Hem cildin yüzeye yakın katmanında hem de daha alt katmanında doğal olarak bulunan temel yapı taşlarından olan bir moleküldür.

Vücudumuzda en çok ciltte, sonrasında çeşitli organlarda ve kanımızda bulunur. Hyalüronik asitin yaşam döngüsü kanda 3-5 dakika, ciltte yarım gündür. Bu asit azaldığında solgun ve kırışık görünüm de artar. İşte bizi de en çok ilgilendiren işlevi cilt ile ilgilidir. Vücudumuzu nazikçe örten, koruyan, ısı ve nem kaybetmemizi önleyen nemdir. Bu işlevlerin en iyi şekilde gerçekleşmesi, kırışıklıkların azalması, yaşlanma etkilerinin geciktirilmesi ve güneşe karşı korumada en etkili silahımızı yine nemdir.

Coreanna antı-agıng gold serumun içeriğindeki 24K altın parçaları sayesinde cildin pürüzsüz ve ışıltılı bir görünüme ulaşmasına yardımcı olurken, formülünde ki yaşlanma karşıtı aktifler ile cildin sıkılaşmasını sağlıyor. Aynı zamanda içerdiğindeki hyalüronik asit ile cildin nem dengesini destekleyerek doğal bir nemlilik sağlamaya yardımcı oluyor. Hyalüronik asit ultra nemlendirici özelliği ile cildimizin kahramanı

Hyalüronik asitin faydalarına gelecek olursak, kendi ağırlığının 1000 katına kadar su tutma özelliği bulunur. Müthiş bir molekül deposu, aynı zamanda  yaşlanma geciktirici  takvisidir. Nemlendirici ürünlerin en önemli ana maddesidir. Onsuz, kuru ciltlerin nemi geri kazanması da oldukça zor olmaktadır. Düzenli kullanımı ise cildin çok daha esnek olmasını sağlıyor. Ayrıca cildin canlılığını ve doğallığını korumaya yardımcı, sivilce oluşumunu önleyip sivilce izlerinin yok olmasında etkili .Yüksek su tutma özelliği ile kuru ciltlerin parlak ve taze görülmesini sağlıyor. Böylece ciltteki kırışıklar azalıyor ve daha uzun süre cildin tazeliği korunuyor.

Peki vucudumuzdaki bu Hyalüronik asit neden azalır? 

İnsan vücudunda ortalama 15 gram kadar hyalüronik asit bulunduğu biliniyor. Ancak bu miktar özellikle yaş alırken ve hormonal değişiklikler yüzünden azalmaya başlıyor. Bu aşamada cilt de yavaş yavaş nemini yitiriyor. Güzel haber şu; vücudumuz tüm bağ dokularına yayılmış olan bu asidi yeniden üretebilme yenileyebilme özelliğine sahip. Serumlar ve kremlerin yanı sıra buna uygun beslenme de ciltte bulunan doğal asidi uyarıyor ve artmasını sağlıyor. 

Peki bu asit hangi besinlerde bulunur?

Hayvansal ürünler: Yüksek bağ dokusu ve kolajen içeren tavuk, et suyu ve kırmızı ette.

Soya ürünleri: Fermente soya sütü benzeri içecekler ve soyalı besinlerde.

Meyveler: C vitamini açısından zengin limon, portakal, greyfurt, yaban mersini, kivi, mango ve üzüm gibi meyvelerde.

Sebzeler: Hyalüronik asit sentezinde önemli bir rolü olan magnezyum içeren ıspanak, marul, kuşkonmaz, brüksel lahanası, karnabahar, brokoli ve yeşil fasulye gibi sebzelerde.

Hyalüronik asit aslında belirli bir yaştan sonra hemen hemen herkesin destek olarak alması gereken çok önemli bir madde. Özellikle de yaşlanma belirtilerini azaltmak isteyen, sivilce sorunu yaşayan yada aşırı kuru bir cildi olan kişiler için olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Ne yaparsak yapalım yaş alıyoruz ve vücudumuz geri dönüşü olmayan bir şekilde tazeliğini kaybediyor. İşte size güzel haber şu; Coreanna bu noktada devreye giriyor. Siz bırakın cildinize coreanna baksın.                                                                                                                                                                                                                                                                                                     -İlkim Sezgin