CENNET’İN SİHİRLİ ASASI ALOE VERA

     Kızılderililer aloe vera bitkisine  ‘Cennetin sihirli asası’,  Mısırlılar ise ‘Ölümsüzlük bitkisi’ demişler 

Hayatımızın her noktasında faydalı ve yararlı olmayı başaran bu bitkiyi biraz tanıyalım mı?  O halde şöyle başlamak istiyorum:

Türkçe karşılığı tıbbi sarısabır olan aloe vera Afrika'da yetişmektedir. Aloe vera bitkisi nadiren çiçek açar ve ömrü boyunca bu olay  sadece 2 veya 3 kere gerçekleşir. Aleo vera bitkisi, etli yaprakların ikiye kesilmesi ile elde edilen jel sayesinde şifa kaynağı olmaktadır.

Peki bu yeşil dev bitkinin faydalarına gelecek olursak:

Yara izlerinde ki kullanımı oldukça fazladır ve cilde verdiği yumuşaklık, parlaklık, canlılık içinde yine çok tercih edilmektedir. Benimde bitkisini severek yetiştirdiğim ve bebeğim gibi baktığım bu bitki hayatımda en çok kullandığım ve faydasını oldukça gördüğüm bir gözbebeğim haline geldi. Mesela ben, Coreanna'nın nemlendirici ve ferahlatıcı aloe vera jelini kullanıyorum. Bu ürün Aloe barbadensis yaprağı özü içeriyor ve yapışkanlık hissi uyandırmadan cildimi nemlendiriyor. Ayrıca hem yüz hem vucut içinde kullanılabiliryor.

Rutin haline bindirdiğim, cilt bakımıma eklediğim, hayatımın birçok alanında sıklıkla kullandığım bu bitkinin özellikleri saymakla bitiremem.

Sırada cilt hastalıklarında ki etkilerine gelelim:

Uçuk, mantar, sedef gibi hastalıkların tedavisinde  sıklıkla kullanıldığını görmekteyiz. Ayrıca aloe veranın gençleştirici özelliğini de duyduk biliyoruz.

Bu özellik sadece ciltte değil ayrıca kemik erimesi tedavisi için de kullanılıyor. Yanıkları onarmak için hücre yenilenmesine yardımcı olduğu için yine aloe vera tercih ediliyor.

Güzelliklerinden bahsederken saç için olan faydalarını da atlamamak gerek. Saça canlılık ve ışıltı vermek amacıyla zeytinyağı ile karıştırılarak uygulanıyor. Böylelikle saçların daha sağlıklı, daha canlı ve daha parlak görünmesinde yine biz kadınların favorisi haline geliyor. Bende saçlarına aşık biri olarak aloe veranın bu özelliğinden faydalanıyorum.


-Nilay Ulaş